Męczy Cię migrena? Sprawdź, jak sobie pomóc
Migrena to tylko jeden z typów bólu głowy, które coraz częściej dotykają polskie społeczeństwo. Częściej przypadłość ta spotyka kobiety. Herbalfan ma dla Was kilka porad, jak skutecznie przeciwdziałać bólom głowy, także tym o charakterze migrenowym.
Przede wszystkim bóle głowy (w tym migreny) powinniśmy uznać za sygnał alarmowy, jaki wysyła do nas organizm. Nie lekceważmy ich i poddajmy się diagnostyce. Czasem niestety ból głowy bywa konsekwencją jakiejś choroby, dlatego należy sprawdzić jego źródło.
Bóle wtórne, czyli zacznij od leczenia przyczyny
Gdy boli nas głowa, najczęściej przyjmujemy rozmaite środki przeciwbólowe, takie jak np. paracetamol. Leczenie może być także bardziej skomplikowane. W zależności od schorzenia, pacjenci przyjmują leki przeciwdepresyjne czy np. przeciwpadaczkowe. Takie dolegliwości mogą być bowiem konsekwencją nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli medycyna akademicka znajduje ich przyczynę, klasyfikuje się je wówczas jako tzw. bóle wtórne. Są one zatem następstwem określonego problemu zdrowotnego, takiego jak chociażby nadciśnienie tętnicze.
Gdy ból nie ma źródła…
Nie zawsze jednak medycyna akademicka znajduje odpowiedź na pytanie, co jest powodem bólu głowy. Takie dolegliwości, które klasyfikowane są jako „pierwotne bóle głowy”, zdaniem specjalistów medycyny akademickiej nie są wynikiem żadnej innej choroby. Diagnoza tego typu rodzi spory pomiędzy klasyczną medycyną a specjalistami o podejściu holistycznym (całościowym). Druga grupa lekarzy jest zdania, że często kwalifikuje się bóle głowy jako pierwotne, podczas gdy nierzadko przyczyny po prostu nie zostały odkryte. W podobnych przypadkach przeciwdziałanie bólom głowy jako takim może się okazać leczeniem niewystarczającym. Konieczne jest bowiem wyeliminowanie przyczyny tych dolegliwości. Herbalfan ma dla Was kilka sposobów.
Profilaktyka typów bólu głowy
Istnieją różne typy bólów głowy. Jednym z nich jest typ bólów migrenowych, często z tzw. aurą. W ramach działań profilaktycznych należy zmienić nieco swój sposób odżywiania się. Powinno się unikać takich pokarmów, jak czekolada czy ser. Warto również zbadać kręgosłup i odpowiednio o niego zadbać. Z obserwacji dr Krzysztofa Błechy (klik), przeprowadzonych na grupie 94 chorych ze zmniejszoną lub zaniesioną lordozą kręgosłupa szyjnego, aż 60% skarżyło się na ostre bóle głowy. Zastosowana przez dr Błechę terapia manualna przyniosła zdecydowaną poprawę 53% pacjentów. Do tego dochodzi oczywiście ograniczanie stresu. Wszyscy wiemy, jak trudno jest pozbyć się elementów stresujących z naszego życia. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Istnieje wiele sposobów na relaksację, takich jak różnego typu sporty czy medytacje. Stres to także powód tzw. napięciowych bólów głowy. Istnieją również bóle trójdzielno-autonomiczne, objawiające się pieczeniem czy uczuciem przypominającym rażenie prądem. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny chronić swój organizm przez kaprysami pogody. Leczenie polega więc po pierwsze na unikaniu czynników, które prowokują dolegliwości. Po drugie na wsparciu naszego układu pokarmowego i procesu trawienia, Herbalfan poleca środek ziołowy – Gastrobon Ojca Grzegorza (klik). Po trzecie wreszcie, znakomitym sposobem na leczenie bólów głowy, w tym migren, są działania stymulujące układ nerwowy. Zalicza się do nich akupunktura, akupresura, refleksoterapia i joga .