Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków?
Niebawem czekają nas wyższe temperatury. Niestety nie każdy będzie mógł się cieszyć nimi w pełni. Osoby cierpiące na żylaki są w tym okresie narażone na ból i obrzęki chorych miejsc. Herbalfan radzi, jak beztrosko cieszyć się ciepłymi temperaturami bez bólu oraz jak zapobiegać powstawaniu żylaków!
Żylaki są wynikiem zaburzeń krążenia żylnego. Najczęściej występują w kończynach dolnych, czyli po prostu w nogach. Spotkamy je również w formie guzków krwawniczych, czyli hemoroidów.
Kiedy pojawiają się żylaki?
Żylaki to problem bardzo powszechny. Dotyczy on w przeważającej większości kobiet – dotyka je aż cztery razy częściej!
Żylaki występują głównie u pacjentów, którzy prowadzą siedzący tryb życia, a także u tych, którzy muszą codziennie pracować na stojąco w bezruchu. Dolegliwości te spotykają często osoby z nadwagą oraz otyłe, ponieważ ich naczynia krwionośne są szczególnie przeciążone.
Skuteczna profilaktyka żylaków
Jest kilka skutecznych sposobów na to, by uniknąć powstawania żylaków, a także by zapobiec rozprzestrzenianiu i pogłębianiu się choroby. Zacznijmy więc od zaleceń prostych, ogólnych, choć często lekceważonych. Dla profilaktyki żylaków niezwykle ważny jest ruch; nawet zwykły codzienny spacer chroni nasz układ krwionośny przed powstawaniem tego typu zmian. Jeśli jesteśmy zmuszeni do stania lub siedzenia długo w jednej pozycji, spróbujmy poruszać na przemian nogami, zginając je w kolanach, stawać na palcach etc. Starajmy się nie zakładać nogi na nogę, by nie zwiększać ciśnienia w żyłach i nie tworzyć obrzęków. Niezwykle skuteczne są też zabiegi hydroterapeutyczne – zimny prysznic (szczególnie latem!) doskonale zadziała na nasze krążenie. Każdego dnia warto również odpoczywać z nogami uniesionymi ok. 15 cm powyżej serca lub przynajmniej z nogami umieszczonymi na krześle. Należy również zwrócić uwagę na ubrania. Nie nośmy zbyt obcisłych skarpet czy rzeczy, które będą naciskać na nogi oraz talię. Dobrym pomysłem będzie również rezygnacja z obuwia na wysokim obcasie. Niezwykle skuteczne jest też noszenie pończoch lub rajstop uciskowych, które chronią nogi przed bólem, powstawaniem obrzęków oraz nowych zmian chorobowych.
Żylaki a ziołolecznictwo
Zioła mogą pomóc w przypadku występowania lub tendencji do występowania żylaków. Pierwszą tego typu substancją jest wyciąg z nasion kasztanowca, który nie tylko działa przeciwbakteryjnie, ale też przyspiesza wchłanianie się płynu surowiczego w miejscu występowania obrzęku. Dodatkowo wyciąg z nasion kasztanowca ma działanie przeciwzapalne oraz ściągające. Drugą skuteczną rośliną jest oczar wirginijski – przeciwzapalne, ściągające oraz antykorzepliwe zioło, które znakomicie sprawdza się przy leczeniu żylaków oraz ich profilaktyce. Ponadto obrzęki spowodowane problemami z naczyniami krwionośnymi łagodzi olejek lawendowy, który przynosi również ukojenie dla bolących nóg. Z kolei przy pajączkach naczyniowych skuteczny okaże się olejek cyprysowy. Wszystkie te substancje zawiera w sobie pochodzący z apteczki Ojca Grzegorza Sroki krem Venobon [klik], którym smaruje się miejsca zmienione chorobowo. Jednakże maść to nie wszystko. W przypadku wystąpienia tej choroby Herbalfan rekomenduje stosowanie również środków doustnych, czyli w tym przypadku preparatu Venobon [klik], który zawiera ekstrakt z kasztanowca i ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Dzięki temu wspomaga on naczynia żylne i włosowate, usprawniając krążenie.
I have read several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I surprise how so much attempt you put to create such a magnificent informative site.