Naturalna profilaktyka osteoporozy

Naturalna profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza to schorzenie, które przez Światową Organizację Zdrowia zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na terenie krajów Unii Europejskiej średnio co 30 sekund dochodzi do złamania kości z powodu osteoporozy. Na szczęście fitoterapia skutecznie wspomaga walkę z tą chorobą. Zobacz, jakie są przyczyny osteoporozy, jak jej zapobiegać i naturalnie wspomagać leczenie.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba układowa kośćca, która ma wpływ na zmniejszenie masy kostnej, a także na zaburzenia mikroarchitektury kości. W związku z tym pacjenci cierpiący na osteoporozę są narażeni na liczne złamania. Okazuje się, że 95% przypadków stanowi osteoporoza pierwotna, pośród której występuje osteoporoza starcza i kobieca osteoporoza pomenopauzalna.

Dlaczego chorujemy na osteoporozę?

Przyczyn tej choroby jest co najmniej kilka. Przede wszystkim do przyczyn osteoporozy należy niedobór słonecznej witaminy D3 oraz wapnia, zanik aktywności fizycznej i wczesne niedobory hormonów płciowych. Do czynników tego typu zalicza się także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Profilaktyka osteoporozy – dieta i fitoterapia

Aby chronić swoje kości przed osteoporozą, należy zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wapnia i – jeśli nie przebywamy codziennie na słońcu – przyjmować witaminę D3. Dotyczy to szczególnie okresu jesiennego i zimowego. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przy osteoporozie konieczne jest wzmacnianie tzw. rusztowania kostnego, które składa się z włókien kolagenowych. Utrzymanie ich w dobrym stanie to podstawowy warunek zachowania prawidłowej odporności na mechaniczne uszkodzenia kości. Jednak na stan włókien kolagenowych wpływa niewiele czynników. W ziołolecznictwie najskuteczniejszy jest bioprzyswajalny krzem zawarty w roślinach, takich jak skrzyp i rdest ptasi. Stąd też Herbalfan poleca pacjentom z osteoporozą preparat ziołowy OrganicKrzem – bogate źródło krzemu organicznego. Krzem zatrzymuje rozkład tkanki kostnej, ale też – ochraniając włókna kolagenowe – poprawia wygląd skóry i chroni ją przed powstawaniem zmarszczek (czyli po prostu przed degradacją włókien kolagenowych w skórze).

Osteoporoza a styl życia

Przy profilaktyce osteoporozy zaleca się różnego typu aktywność fizyczną, taką jak bieganie, taniec, pilates czy joga. Nie są polecane sporty obciążające kości osiowo, a także pływanie, szczególnie w basenach termalnych. Tak naprawdę powinniśmy zacząć przeciwdziałać osteoporozie już od najmłodszych lat i zadbać o to, by nasze dzieci unikały fosforu (np. napojów typu Coca-Cola) oraz miały zapewnioną regularną aktywność fizyczną. Osoby starsze cierpiące na tę chorobę powinny stosować tzw. wtórną profilaktykę, czyli zapobieganie upadkom i ich skutkom. W przypadku starszych osób, u których choroba jest zaawansowana, należy rozpocząć naukę bezpiecznego upadania i zainwestować w chroniące przed złamaniem ochraniacze na biodra.

Osteoporoza w klimakterium i ziołolecznictwo

U kobiet w okresie okołoklimakteryjnym osteoporoza znacznie się nasila. W związku z tym poleca się stosowanie ziół o działaniu estrogenopodobnym, na przykład pluskawicę i soję. Z tego powodu Herbalfan rekomenduje przyjmowanie preparatu Klimaktobon.

Bóle przy osteoporozie

U osób cierpiących na osteoporozę pojawiają się bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów, a także bóle mięśniowe i nerwobóle. Te dolegliwości można załagodzić z pomocą takiego preparatu, jak Ziołowy Balsam Kręgowy Ojca Grzegorza Sroki. Pomocne będą również kapsułki Artrobon.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *